Vakıfbank Personel Alımı 2012 (1000 kişi)

Google
| 22 Aralık 2011 401 Yorum

Vakıfbank, işe alımlarda KPSS şartını kaldırıyor

Vakıfbank, işe alımlarda baraj olarak KPSS’yi kaldırıyor. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, “Yılbaşından itibaren yeni sınav süreci başlatıyoruz. Yaklaşık bin kişiyi işe alacağız. KPSS’yi kaldırıyoruz” dedi.

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, bankanın sene sonunda net kardaki artışının yüzde 10’un altında olmamasını öngördüklerini belirterek, “Sektörünki de muhtemelen eksi 10’lara yakın bir yerde olacaktır. Aradaki farkımız yüzde 20’ler seviyesindedir” dedi.

Kalkan, 2011 değerlendirmesi ve 2012 yılı beklentilerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa’daki finansal krize değinerek, dünyayı etkileyen bir ekonomik kriz tehlikesinin bulunduğuna ve dünya genelindeki ekonomik dalgalanmalar soncu oluşan risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

2012 yılının bankacılık sektörü açısından kolay bir yıl olmayacağının altını çizen Kalkan, sektörde bu yıl karlılığın giderek daralan marjlar nedeniyle azaldığını, bu yılın Eylül ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre net karlılıkta yüzde 13’lük bir azalış olduğunu hatırlattı.

Vakıfbank’ın ise bu yılın ilk 9 ayında net karını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında artırdığına değinen Kalkan, “Geçen senenin son döneminde iyi kar elde etmiştik. Dolayısıyla oranın baz etkisini de düşünmek gerekiyor. Sene sonunda net kardaki artışımız yüzde 10’un altında olmayacaktır diye düşünüyorum. Sektörünki de muhtemelen eksi 10’lara yakın bir yerde olacaktır. Aradaki farkımız yüzde 20’ler seviyesindedir. Vakıfbank için çok iyi bir performans söz konusudur” diye konuştu.

“Bu yıl 1.500 yeni eleman istihdam ettik”

Vakıfbank’ın 2011 Eylül itibariyle 2010 sonuna göre aktif toplamında yüzde 20,68 oranında büyüme gerçekleştirdiğini anımsatan Kalkan, şöyle konuştu: “Banka yönetimi olarak geçen yıl şöyle bir karar aldık; büyüyelim, ama karlı büyüyelim. Karsız büyümeye oynayan bir gelişmeyi biz istemiyoruz. Bankada karlılığı esas alıyoruz. Karlı alanlara yatırım yapıyoruz. Bunlardan biri bireysel, diğeri de KOBİ kredileri… Kurumsal alanda da yine payımızı koruyarak, oraya ayırdığımız kaynağı biraz azalttık ve bu tarafa kanalize ettik.” Kalkan, Eylül 2011’de Eylül 2010’a göre net faiz gelirlerinin yüzde 3 arttığını, diğer gelirlerde de yüzde 78’lik artışın yaşandığını anlattı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana 140 yeni şube açtıklarını, dolayısıyla orta büyüklükteki bir banka kadar şube açılışları yaptıklarını vurgulayan Kalkan, sadece bu yıl 1.500 yeni eleman istihdam ettiklerini söyledi.

“Yaklaşık bin kişiyi işe alacağız”

Bankanın merkezini de Ankara’dan İstanbul’a taşıdıklarını hatırlatan Kalkan, şöyle devam etti: “2011’in kazananı Vakıfbank’tır diyoruz. Vakıfbank, bu dönemde parlayan bir yıldız olarak ortaya çıkmıştır. Bankanın genişleme stratejisi devam edecek. Yeni şubeler açacağız, yeni elemanlar alacağız. Yılbaşından itibaren yeni sınav süreci başlatıyoruz. Yaklaşık bin kişiyi işe alacağız. KPSS’yi kaldırıyoruz. KPSS bankanın bugüne kadarki uygulamalarında baraj olarak uygulanmış. İstanbul’a gelişle birlikte bankanın vizyonu, çalışma şekli, beklentileri önemli ölçüde değişti. İstanbul’a gelen bankanın Ankara’daymış gibi çalışması mümkün değil.

İstanbul’da KPSS’ye girmeye gerek görmemiş, girmemiş çok sayıda yetenekli mezunlar var. Bir üniversite aracılığıyla sınav yine yapıyoruz. Ancak işe alımlarda baraj olarak KPSS’yi kaldırıyoruz. Bunu, vizyon değişikliğinin de yansıması olarak görebilirsiniz.” -“İstanbul’a gelişimiz banka tarihinde çok önemli bir kırılma”

2015'in en güzel android oyunları için tıklayın

İstanbul’a gelişin bankanın tarihinde aslında çok önemli bir kırılma noktası olduğunu dile getiren Kalkan, şunları kaydetti: “Kamuda başka bankalar da kurumlar da İstanbul’a gelecek. Son derece kusursuz bir çalışma ortamı ortaya çıktı. Vakıfbank’ın taşınması diğer taşınacak bankalar, kurumlar için emsal teşkil edecek. Hiç kimseye ayrım yapılmadan herkesin İstanbul’a gelebileceği bir ortam yarattık. Sadece evli çalışan bayanlara pozitif ayrım yaptık, onun dışında herkesi İstanbul’a getirdik. Sadece Ankara’nın sınırları içine hapsolmuş bir banka değil, tüm Türkiye’ye talip olan, özellikle İstanbul ile ilgili önemli hayalleri, hedefleri olan bir banka haline geliyoruz.” Bankanın gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Kalkan, açtıkları şubelerin yaklaşık 13 ay içinde kara geçtiğini, 2015 stratejisi üzerinde çalıştıklarını ve bunun önemli bölümünün Yönetim Kurulunda onaylandığını, yılbaşından önce de kalan kısmın onaylatılacağını belirtti.

Hem mevduatta, hem kredide tabana yaygın bir politika izlemeyi hedef aldıklarını, aktif kalitesini yükseltmek için çalışmalar yaptıklarını ve son derece başarılı sonuçlar aldıklarını ifade eden Kalkan, tahsili gecikmiş alacaklarda ciddi düşüş olduğunu, düşen tahsili gecikmiş alacakların içinde hiç satışlarının bulunmadığını söyledi.

“Pozitif senaryoya göre Türkiye yüzde 5,1 büyüyebilir”

Kalkan, kredileri vermeye devam ettiklerini, ancak seçici davranarak kredi verdiklerini vurguladı.

Türkiye ekonomisine ilişkin 2012’ye dair üç senaryo hazırladıklarını anlatan Kalkan, baz senaryoya göre Türkiye için büyümeyi yüzde 2,5’lar seviyesinde öngördüklerini, pozitif senaryoya göre ise yüzde 4 ve üzerinin bile zorlanabileceğini, hatta şartların daha olumlu hale gelmesi halinde yüzde 5,1’i öngördüklerini bildirdi.

Baz senaryoya göre önümüzdeki yıl enflasyonun yüzde 6,6 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Kalkan, “TL’nin daha değerli olacağına ilişkin öngörüler pek çok yerden söylendi. Biz de bu kanaatteyiz. 2012 sene sonu tahminimiz 1,70-1,75 aralığında bir dolar kuru… Yani daha değerli bir TL…

Cari açığın da 62 milyar dolar seviyesinde olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Süleyman Kalkan, bankacılık sektörünün önümüzdeki yıl aktif büyümesinin yüzde 15’ler seviyesinde, kredilerdeki büyümenin ise yüzde 16,6 olacağını varsaydıklarını söyledi.

“Tahsili gecikmiş alacak oranı sürekli aşağı doğru seyrediyor”

Sektörde bu yılın daha çok aktif yönetimi şeklinde geçtiğinin altını çizen Kalkan, 2012’de kaynak konusunun daha fazla ön plana çıkacağını, kredi büyümesiyle birlikte tahsili gecikmiş alacak oranının 2012 sonunda yüzde 2,1 seviyesine inmesini beklediklerini ifade etti.

Son dönemlerde yaşanan kriz tartışmaları içinde pek çok şeyin konuşulduğunu belirten Kalkan, “Bu dönemde tahsili gecikmiş alacakların oranı yukardan aşağıya geldi. Yönü hiç değişmedi. Sürekli olarak aşağı doğru seyrediyor. Bu, son derece olumlu bir şey. Ekonomide şu ana kadar bir kötüleşme emaresi görünmüyor. Bu iyi bir şey. Ben gelecek sene açısından da o anlamda bir negatiflik görmüyorum” şeklinde değerlendirme yaptı.

Yurt dışı fırsatlara ilişkin de Kalkan, “Özellikle yakın coğrafyadaki genişleme imkanlarına sürekli bakıyoruz. O fırsatları bulduğumuzda tabii ki bunu değerlendiririz, ama şu an için böyle bir şey yok” dedi.

Bu sene için temel gündem maddesi olan cari açığın, önümüzdeki sene için nispeten daha az problem olacağına dikkati çeken Kalkan, “O, önemini nispeten kaybetmiş olacak. Çünkü büyüme bu seneki gibi olmayacak. Ona dair yapısal birtakım önlemler de getiriliyor. Orta vadeli bir programla çıkılmış durumda.

Dolayısıyla sektörde başka önlemler gerekli olacak mı çok şey değilim, ancak bu sene tartıştığımız şekilde bir problemle önümüzdeki sene o ağırlıkta bir şeyle karşılaşmayacağız diye düşünüyorum” yorumunu yaptı.

“Bankacılık açısından çok büyük bir Fransa riski olduğunu düşünmüyorum”

Fransa ile ilgili de Kalkan, “Türk bankacılığı açısından çok büyük bir Fransa riski olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla orada çok özel tedbirler alınması gerektiğini de düşünmüyorum” dedi.

Önümüzdeki dönemde önemli sendikasyonlar olacağının altını çizen Kalkan, maliyetlerde bir miktar artış olabileceğini, ancak özü itibariyle çevrilmesinde bir sorun olacağını düşünmediğini belirtti.

Sisteme başka bankaların gelişine dair de Kalkan, “Yeni bankaların gelişinin pozitif katkı sağlayacağını düşünüyorum. Türk bankacılığında karlılıklara baktığınızda hala iyi karlılıkların olduğu noktalardayız. Bu piyasa, para kazanılacak piyasalardan biri. Dolayısıyla başkalarının gelmesi için de uygun bir ortam denilebilir. Biz de bu tarz çalışmalara negatif bakmıyoruz.

Nitekim gelenlere baktığınızda iyi performans gösterdiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.
kaynak : Milliyet

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


401 Yorum Yapılmış

 1. adem diyor ki:

  mrb ben kütahya dumlupınar üniversitesi mezunuyum sizinle çalışmak istiyorum no:05344503974

 2. fatihhalil diyor ki:

  meraba adım fatih bankanızda guvenlık elamanı olarak calısmak ıstıyorum 3 dıl bılıyorum almanca ingilizce rusca . koruma sertıfıkam da mevcut ılgılenırsenızsevınırım

 3. osman61 diyor ki:

  sınav ne zaman yapılacak gerekli şartlar nelerdir bilgi verir misiniz teşekkür ederim. 5426349292

 4. merve diyor ki:

  düz lise mezunuyum sizinle çalışmaktan büyük onur duyarım …

 5. rabia diyor ki:

  lise mezunuyum.bilgisayar sertifikam var.ikna gücüm yüksek kabiliyetli biriyim.konyada ikamet ediyorom.sizinle çalışmak istiyorum.ulaşırsanız sevinirim.saygılarımla…

 6. DERYA AYDIN diyor ki:

  Merhabalar;
  İsmim derya 23 yaşındayım .Açıköğretim İktisat fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim.3 yıllık muhasebesel anlamda deneyimim vardır.İstanbul’da ikamet ediyorum.Başvuru için ne yapmam gerekmektedir.

 7. Serap Şahin diyor ki:

  Ticaret meslek lisesi mezunuyum kpss ye girdim.bankanızda çalışmaktan mutluluk duyacağım.bankanızda bana da bir yer var mı? ilginize teşekkür ederim.5348193008

 8. esma ünal diyor ki:

  merhaba…22 yaşındayım 2 yıllık muhasebe mezunuyum ve açıköğretim devam ediyorum işletme…sizinle çalşmak istiyorum 05545100691 telefon numram basvuru içi ne yapmam gerek??

 9. emel yılmaz diyor ki:

  meraba ticaret lisesi mezunuyum.Adana da oturuyorum.sizinle çalışmak istiyorum.05416445354

 10. osman diyor ki:

  merhaba kamu yönetimi mezunuyum sizinle çalışmak istiyorum 05462780235

 11. remzi yılmaz diyor ki:

  Merhaba:ben remzi yılmaz istanbul beykozda yaşıyorum 05.01.1989 dogumluyum 1.85 boy 78 kıloyum.meslek lısesı mezunuyum (B) sınıfı ehliyetim var.silahli güvenlık kımlıgım var.askerlıgımı doğuda yaptım bir yıldan fazla güvenlik tecrubem var. vakıf bank bünyesınde çalışmak istiyorum. saygılarımla bilginize arz ederım. 05376089155

 12. hüseyin peker diyor ki:

  MERABA ANKARA ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK VE SİGORTACILIK MEZUNUYUM.SİZİNLE ÇALIŞMAK İSTİYORUM. 0546 824 41 74

 13. esra diyor ki:

  merhaba vakif bankasinin 2012 sinavi ne zaman olucak ogrenebilirmiyim

 14. HİKMET KARAKAŞ diyor ki:

  MRB ÇUKUROVA İKLİMLENDİRME-SOĞUTMA VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT MEZUNUYUM.SİZİNLE ÇALIŞMAK İSTİYORUM.BİLGİLENDİRİLMEMİ ARZ EDERİM.05377639095

 15. burcu arslan diyor ki:

  merhaba 2 yıllk muhasebe mezunuyum sizinle çalışmak istiyorum. 05426850699

 16. fuat özcan diyor ki:

  merhaba lise mezunuyum izmirde ikamet etmekteyım benimle çalışmak isterseniz arayın silahlı güvenlik sertifikamda var 05075103574 bu fırsatı kaçırmayın

 17. muhammet yiğit diyor ki:

  mrb istanbul bayrampaşada oturuyorum iki yıllık yüksek okul mezunuyum güvenlik personeli olarak 2 sene sinpaşta 4 senedir polat tover rezidencede hala çalışmaktayım sizinle güvenlik personeli olarak şubelerinizde çalışmak istiyorum 05452678686

 18. CANER ÇAĞLAYAN diyor ki:

  lise mezunuyum aydında ikamet etmekteyım benimle çalışmak isterseniz arayın 05447286451 bu fırsatı kaçırmayın

 19. TOLGA KIZAR diyor ki:

  selamünaleyküm trakya üniversitesi iklimlendirme soğutma bölümü ve anadolu üniversitesi işletme fakültesi işletme bölümü mezunuyum sizinle çalışmak istiyorum . 0541 450 10 69

 20. Ahmet Taşar diyor ki:

  mrb Karadeniz Teknik Üniversitesi fen ve teknoloji öğretmenliği mezunuyum.. sizinle çalışmak istiyorum .0553 590 99 45

Yorum Yapın


Her Hakkı Saklıdır. Android oyunlar | Sitemap | İmage Sitemap | Ping